poniedziałek, 13 lutego 2012

"Powiastki Beatrix Potter"

Autor: Po drugiej stronie... dnia lutego 13, 2012
Autor: Beatrix Potter
Tytuł: "Powiastki Beatrix Potter"
Wydawnictwo: Wilga
Stron: 400W książkach dla dzieci ważna jest zarówno warstwa tekstowa, jak i wizualna – i trudno stwierdzić w zasadzie, która ważniejsza, choć często nacisk kładzie się przede wszystkim na ilustracje, na drugim planie jest sama treść (ileż ostatnio powstaje świetnych książek, gdzie na stronie pojawia się jedna czy dwie linijki tekstu, wkomponowanego w zachwycające rysunki?). Dzieje się tak dlatego, że młody czytelnik, nie radzący sobie jeszcze przecież często z samodzielnym czytaniem, książki przede wszystkim ogląda. Czytanie to zadanie rodziców, a co więcej – dobre, barwne ilustracje są doskonałym punktem wyjścia do zabawy z dzieckiem, rozwijania wyobraźni – można przecież zadawać pytania do grafiki, zwracać uwagę na szczegóły, charakteryzować postaci. Z tych wszystkich powodów książki dla dzieci ocenia się trochę inaczej niż te dla dorosłych i chyba pierwszy raz przypada mi w udziale recenzować właśnie taką pozycję.

Ekskluzywne wydanie „Powiastek Beatrix Potter” urzekło mnie już od pierwszego wejrzenia i spełnia wszelkie konieczne wymogi, jakimi powinny wyróżniać się dobre książki dla dzieci, o których wspomniałam we wstępie.
Po pierwsze książka umieszczona jest w tekturowym etui, które chroni ją przed nie zawsze bezpiecznymi rączkami małego dziecka. Książka oczywiście w dużym formacie, z twardą okładką, a dodatkową z obwolutą. Również papier zasługuje na plusik – strony są sztywne i gładkie. Tak więc wydanie jest naprawdę dopracowane z myślą o najmłodszych.

Beatrix Potter urodziła się w Londynie w 1866 r. Swoje zainteresowania przyrodą i wnikliwe studia nad zachowaniem zwierząt przekładała na rysunki i opowiadania. Jej książeczki zyskały spore grono oddanych czytelników, do dziś nie tracąc na popularności. Wydawnictwo Wilga postanowiło zebrać wszystkie powiastki Potter, łącznie z czterema utworami niepublikowanymi za jej życia i wydać je w tej przepięknej formie. Wszystkie bajeczki są oczywiście opatrzone oryginalnymi ilustracjami samej autorki. Co więcej, każdą z bajek poprzedza komentarz, wyjaśniający ich genezę i prezentujący ciekawostki z biografii autorki.

Na pewno każde dziecko polubi zwariowane przygody zwierzęcych bohaterów powiastek i wierszyków Beatrix Potter, a niektóre tytuły takie jak np. „Piotruś Królik”, przypomną ich rodzicom własne dzieciństwo, bo każdy z nas, tak myślę, zetknął się już gdzieś z tymi utworami. Utwory te nie tylko bawią, ale i uczą – tego, że należy słuchać starszych, że to, co atrakcyjne, nie zawsze jest bezpieczne i że dobre zachowanie zostaje wynagrodzone. Ponadto rozbudzają wrażliwość na otaczający nas świat i przyrodę – Beatrix daje w nich wyraz swojego umiłowania wszystkiego, co żywe. A dzieci kochają zwierzaki – króliki, kotki, wiewiórki, myszki, kaczki czy żabki… Na stronach tej książki aż roi się od dziecięcych ulubieńców. Historie te są dynamiczne, wesołe, pełne energii – nie można się przy nich nudzić.

Beatrix Potter karierę jako autorka i ilustratorka książek dla dzieci zaczęła w 1901 roku. Dziś – ponad sto lat później – jej historie nadal cieszą młodych czytelników, co świadczy o talencie pisarki. Nie pozostaje mi więc nic innego jak gorąco polecić Wam tę książkę – to wspaniały prezent dla wszystkich maluchów. Warto mieć ją na uwadze, szukając lektur dla swoich pociech.

Ocena 6/6Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Wilga


13 komentarze:

Unknown on 13 lutego 2012 21:04 pisze...

Książka dzisiaj do mnie dotarła :D Moja córeczka jest nią zachwycona :D

finkaa on 13 lutego 2012 21:08 pisze...

Oj, bardzo chętnie sprezentowałabym taką piękną księgę mojej małej siostrzenicy. Podejrzewam, że cena jest adekwatna do przepięknego wydania. Niestety, to jest jedyny minus niesamowicie pięknie oprawionych ksiąg dla najmłodszych.

Unknown on 13 lutego 2012 21:09 pisze...

Oprawa graficzna cudo po prostu. Dzięki tobie wiem co kupić na urodziny kuzynce :)

Po drugiej stronie... on 13 lutego 2012 21:15 pisze...

finkaa => oj no niestety masz rację, ale bajki dla dzieci z reguły są drogie :/ patrzyłam jednak po księgarniach internetowych i są spore upusty :)

kasandra_85 on 13 lutego 2012 21:27 pisze...

Uwielbiam tę książeczkę. Patryczek również:)

Hordubal on 14 lutego 2012 08:33 pisze...

Uwielbiam tę książkę, tak samo jak Ty od samego początku przypadła mi do gustu. Też miałąm juz przyjemnośc ja przeczytać.

natula on 14 lutego 2012 10:46 pisze...

Mam te bajki, ale w niebieskim wydaniu :). Książka jest piękna, wypasiony egzemplarz, chociaż jak czytałam te powiastki to niektóre fragmenty nadają się dla dorosłych na przyśpiewki o zabarwieniu erotycznym :D
"Hej, hej łobuzie,
daj, daj, hej, daj, daj,
hej, daj mi orzecha w buzię!"
Wybacz, ale mam chorą wyobraźnię, nadałabym się do komisji inwigilującej Lolka i Bolka, a nawet Teletubisia ;)))
Pozdrawiam :)

Agata Adelajda on 14 lutego 2012 10:55 pisze...

Mamy, czytamy:)

Larysa on 14 lutego 2012 14:19 pisze...

No, no...dość ciekawe:P
Kto wie może kiedyś przeczytam :)

Julia on 14 lutego 2012 21:22 pisze...

Przepięknie wydana książka. Chyba nawet dla siebie ją kupię, bo tego typu pozycje warto mieć w swojej biblioteczce.

Cyrysia on 14 lutego 2012 21:55 pisze...

Jaka cudna książka. Koniecznie muszę taką nabyć. Samo wydanie mnie już ujęło i myślę, że treść jest równie przepiękna.

Marietta on 15 lutego 2012 08:32 pisze...

Piękna książka;)Z zachwytem ją przeglądam i kiedyś musi stać się częścią mojej biblioteczki. Pozdrawiam cieplutko.

Książki do poduszki on 17 listopada 2014 22:06 pisze...

Cudowne:)

Publikowanie komentarza

 

Po drugiej stronie... Copyright © 2014 Dostosowanie szablonu Salomon