czwartek, 23 lutego 2012

Agnieszka Frączek: "Nie bój się misiu!"

Autor: Po drugiej stronie... dnia lutego 23, 2012

Autor: Agnieszka Frączek
Tytuł: "Nie bój się misiu!"
Wydawnictwo: Wilga
Stron: 20


Kolejna przepiękna książeczka dla dzieci wydawnictwa Wilga, która podbiła moje serce. Tym razem mowa o „Nie bój się misiu!”.

Bo dzieci się boją i to naprawdę różnych strachów. A to że coś wyjdzie spod ich łóżka, a to potwora chowającego się w szafie, a to burzy, duchów czy wizyty u dentysty. Boją się też ciemności i właśnie ten lęk próbuje oswoić i wyeliminować książeczka, którą dziś recenzuję. Jej bohaterem jest malutki miś polarny, który poza tym, że jest bardzo wesoły i rozbrykany, ma jeden problem – gdy nadchodzi noc wyolbrzymia wszystkie obrazy i dźwięki, których jest świadkiem. Tym sposobem każdy podejrzany cień czy świst wiatru przyprawia go o drżenie. Co zrobić w takiej sytuacji? Tata naszego miśka znajduje rozwiązanie, możemy więc mieć nadzieję, że i nasze dziecko podąży za tym tokiem rozumowania i pozbędzie się swoich strachów.Tekst bajeczki rymuje się – wierszyk na pewno szybciej zapadnie każdemu dziecku w pamięć. Można nawet ćwiczyć ze swoją pociechą kolejne wersy, pozwolić, by zapamiętało mądre porady. Czcionka jest różnorodna – czasem pojawiają się większe litery, by zaakcentować jakieś słowa. Osobiście bardzo lubię taką zabawę drukiem, odchodzenie od schematyczności i prostych układów. Czcionka współgra z tekstem, występuje nie tylko na górze czy dole strony w grzecznych linijkach, ale czasem litery układają się np. na kształt wiejącego wiatru. Myślę, że zwracając uwagę dziecka już na sam druk można objaśnić mu pewne sprawy.

Oprócz funkcji dydaktycznej, jaką niewątpliwie spełnia ta książka, ma jeszcze inne zalety, jakie docenią nasi milusińscy. Bardzo ładna oprawa graficzna, kolorowe ilustracje, duży format i twarda okładka to nie wszystko. Jak ujawnia już informacja z okładki w książce znajdziemy inne małe cuda: futerka, rozkładanki i błyszczące folie. No właśnie! Głaskanie naszego miśka po miękkim futerku czy zakamuflowana na końcu książki duża rozkładanka na pewno wywołają uśmiech u każdego brzdąca, będą godną atrakcją. Bardzo podobają mi się możliwości, z których skorzystało wydawnictwo w tym przypadku. Takie urozmaicenia sprawiają frajdę dzieciakom i zachęcają ich do kolejnej lektury, bo przecież za każdym razem może mieć ona inny przebieg, mogą odkryć coś nowego. To ważne, by poprzez zabawę oswajać dzieci z książkami, pokazywać im ich różnorodne funkcje, wpływać na najmłodszych, by wyrobili sobie nawyk czytania. Polecam!

Ocena: 6/6


Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Wilga


12 komentarze:

Taki jest świat on 23 lutego 2012 19:48 pisze...

Piękne wydanie i zawartość :)

Nika on 23 lutego 2012 20:32 pisze...

Mała rzecz, a cieszy ;) Już od samego patrzenia można się w niej zakochać! :D

kasandra_85 on 23 lutego 2012 21:33 pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
kasandra_85 on 23 lutego 2012 21:34 pisze...

Patryczek również był zachwycony tą książeczką. Ja też:))

Unknown on 23 lutego 2012 23:18 pisze...

Widzę, że ta książeczka to coś dla mojej córeczki, która w tej chwili ma etap bania się ciemności. Z pewnością zapoznam się z nią w najbliższym czasie :)

Hordubal on 24 lutego 2012 08:09 pisze...

Może kiedys przeczytam swojej córce.Zapraszam do siebie na konkurs:http://ksiazkaaurelii.blogspot.com/

Cyrysia on 24 lutego 2012 08:39 pisze...

Widzę, że wspaniała książeczka w sam raz dla małego skarba.Będę miała ją na uwadze przy najbliżej wizycie w księgarni.

Agata Adelajda on 24 lutego 2012 11:53 pisze...

Władek się chowa za krzesło, jak jest coś 'przerażającego' bajce, np. ninky-nonk z Dobranocnego ogrodu, albo dżin z Bolka i Lolka.

Larysa on 24 lutego 2012 15:09 pisze...

Aj śliczne i piękne :)

natula on 24 lutego 2012 19:56 pisze...

Jaka słodka książeczka, w sam raz na prezent dla małego ludzika :).

Nanami on 24 lutego 2012 21:18 pisze...

Naprawdę śliczna książeczka. Chyba wiem już, co kupię bratu na urodziny :)

Irena Bujak on 27 lutego 2012 12:56 pisze...

Wilga wydaje cudne książeczki ;)

Publikowanie komentarza

 

Po drugiej stronie... Copyright © 2014 Dostosowanie szablonu Salomon