wtorek, 25 października 2011

Coma: bez tytułu

Autor: Po drugiej stronie... dnia października 25, 2011
Zespół: Coma
Tytuł: bez tytułu

Dziś będzie trochę niecodziennie, gdyż zamiast książki zdecydowałam się zrecenzować kawałek dobrej muzyki, a ściślej mówiąc: najnowszą płytę łódzkiego zespołu Coma, która swoją premierę miała 17 października tego roku.

W skład zespołu wchodzą obecnie Piotr Rogucki (wokal), Dominik Witczak (gitara), Adam Marszałowski (perkusja), Rafał Matuszak (bas) i Marcin Kobza (gitara). Zespół powstał w 1998 roku w Łodzi i ma na swoim koncie już kilka płyt, m.in.: „Pierwsze wyjście z mroku”, „Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków”, „Hipertrofię”, a także płyty koncertowe i symfoniczne.

Zaczynając od strony wizualnej: płyta prezentuje się bardzo ciekawie, wygląda jak zgrabna, mała książeczka, oprawiona w twardą, czerwoną okładkę. Płyta jest bez tytułu, ale została już okrzyknięta mianem „Czerwonego albumu” ze względu na ostrą, specyficzną stylistykę, w jakiej utrzymana jest całość. Na czerwonej okładce w lewym górnym rogu ukrywają się ciemne, poplamione czarną farbą, sylwetki chłopaków – jakby zaszczute, zagonione w kąt. Efekt wzmocniony jest przez mimikę ich twarzy: szerokie, wystraszone oczy i krzyczące usta. Wydaje się, że zespół został doprowadzony do takiego stanu przez rzesze fanów, wystawiając się z nową płytą na ich ostrą krytykę. Co zresztą znamienne – premierom nowych płyt Comy często towarzyszą żywe dyskusje wśród słuchaczy, co widać na forach, a kawałek promujący najnowszy krążek tylko podsycił atmosferę, ale o tym później.


Pierwsze strony „książeczki” ukazują nam obrazek znany z teledysku do singla promującego płytę „Na pół”, a także z grafiki, w jakiej utrzymana jest nowa odsłona strony zespołu – sylwetki chłopców na ostrym, czerwonym tle, skąpane kolorową farbą. Motyw ten odnajdujemy również na pozostałych stronach z tekstami zespołu: kolorowe smugi farby świetnie komponują się z czerwoną tapetą książeczki. I wreszcie sama płyta – czerwona i bez jakiegokolwiek podpisu. Najnowszy krążek jest bardzo oszczędny i to celowy zabieg muzyków: w odróżnieniu od przesyconej znaczeniami i konceptami „Hipertrofii” chłopcy tym razem postawili na prostotę – dlatego brak tytułu, utworów jest tylko 12, a całość trwa zaledwie 55 minut – a to niewiele, jak na Comę.

Pierwszy singiel z płyty – kawałek „Na pół” – zdecydowanie odcina się od znanej nam dotąd stylistyki zespołu. Jest bardzo popowy, optymistyczny, kolorowy. Jednak bardzo szybko można się było zorientować, że promując się właśnie tym utworem Coma postanowiła sobie zażartować z publiki. Przeczytałam kiedyś na ich stronie, że chłopcy lubią robić wszystko na odwrót i chyba właśnie chcieli to pokazać wybierając na singiel kawałek najsłabszy na całej płycie. To swoista zabawa z fanami i mediami – dowiedli tego zresztą na spotkaniu z fanami w katowickim Empiku, kiedy ze śmiechem stwierdzili, że „Wszyscy na pewno lubią Na pół”. Mimo początkowych obaw o zawartość płyty, fani się nie zawiedli: dostajemy tu naprawdę solidną, mocną porcję prawdziwego rocka, z jakiego słynie Coma.
Nie będę rozwodzić się nad brzmieniem gitar, basem, rytmiką, klimatem i wszystkimi tymi muzycznymi smaczkami, gdyż po prostu się na tym nie znam. Mogę jedynie powiedzieć, że płyta jest dobra i na pewno nie zawiedzie fanów tej muzyki. Utwory są zdecydowanie mocniejsze, ostre (przede wszystkim „Angela”, czy „Woda leży pod powierzchnią”) i aż nie mogę doczekać się, kiedy usłyszę je na żywo na koncertach. Ale nie brak tu także liryczności, z której słynie Coma – kawałek „Los cebula i krokodyle łzy” po prostu miażdży swoją mocą. Głos Piotra Roguckiego, który po prostu uwielbiam, oszałamia swoją skalą i impetem. Z kolei w utworze „0Rh+” mamy do czynienia z łagodnym, poetyckim wejściem, które następnie przeobraża się w kawałek dobrego hałasu. Wszystkie utwory mają w sobie coś i przypadły mi do gustu, a płyta jest mocna i dobra. Niesie ze sobą jakiś powiew świeżości, pokazuje nowe oblicze zespołu, ale z drugiej strony możemy wychwycić na tym godzinnym zapisie także wszystko to, co dotychczas urzekało nas w muzyce zespołu. Jak dla mnie kolejna muzyczna bomba, której nigdy nie będzie mi dość.A zamawiając płytę przedpremierowo można było uzyskać dodatkowy bonus, który już zawisł na mojej ścianie: duży, czerwony poster z chłopakami i ich odręcznymi autografami. Prawdziwa gratka :)


Ocena 6/6

A Wy, słuchacie Comy?


PS
/jak widać u mnie małe zmiany szablonowe, jeszcze nie wiem czy zostawię taką szatę, na razie eksperymentuję ;)/

49 komentarze:

Ewa Książkówka on 25 października 2011 14:00 pisze...

Widzę, że guścik muzyczny mamy podobny, bo ja bardzo lubię Comę. :) Aczkolwiek nie miałam jeszcze przyjemności słuchać ich najnowszego "dziecka". :) Na pewno to nadrobię.

Po drugiej stronie... on 25 października 2011 14:03 pisze...

Ewa =>o, to bardzo miło :) Na youtube też już krążą ich kawałki, więc zawsze tam można zacząć i posłuchać :)

Nika on 25 października 2011 14:05 pisze...

O rany, kiedy ja ostatnio słuchałam Comy? Muszę wygrzebać z mojego kolorowego pudełka ich płyty i posłuchać... no i oczywiście rozejrzeć się za tą, bo jeszcze jej nie znam :)

PS. Nowa szata graficzna bardzo przypadła mi do gustu ;)

Po drugiej stronie... on 25 października 2011 18:00 pisze...

giffin => no widzisz, nadrabiaj zaległości :) mi też się podoba, potrzebowałam czegoś w niebieskim tonie, bo podoba mi się ten kolor najbardziej, ale są jeszcze małe niedociągnięcia, których ja w html sama nie poprawię :P

długopisarka on 25 października 2011 18:07 pisze...

Zauważyłam zmiany na blogu i w pierwszej chwili pomyślałam, że pomyliłam adres. ;-) Świeżo, optymistycznie i kobieco - fajny eksperyment.

Lubię rock, ale o zespole nie słyszałam. Trzeba będzie przekonać się na własne uszy.

Po drugiej stronie... on 25 października 2011 22:11 pisze...

długopisarka => postanowiłam trochę pobawić się blogiem, odświeżyć go, znaleźć coś nowego. lubiłam tamten szablon, ale brakowało mi niebieskich refleksów, które uwielbiam, także teraz jestem zaspokojona w tym względzie ;) zobaczymy na jak długo.

może Ci się spodoba, polecam :)

kamyk on 26 października 2011 15:05 pisze...

Słucham namiętnie i uwielbiam. W szczególności symfoniczną płytę, która jest, moim skromnym zdaniem, genialna! :) Jedyna płyta, która sprawia, że podczas słuchania mam ciary na calutkim ciele i nawet wewnątrz. I głos Roguckiego ♥ Naprawdę cieszę się, że miałam okazję posłuchać Comy na żywo podczas IGRów w Gliwicach. Radoche mam do teraz ;)
A nowa płyta jeszcze czeka na przesłuchanie. Mimo, że "Na pół" wydaje się popowa i tak mi się podoba ;)

Po drugiej stronie... on 26 października 2011 15:55 pisze...

kamykowy => ja przy większości piosenek mam takie ciarki ;) wow - też byłam na tych Igrach ;P zresztą byłam już na wielu koncertach Comy, zaliczam prawie wszystko na śląsku, w piątek koncert w Katowicach :)

Anonimowy pisze...

For those who are unaware, Vistaprint is a website that has been around for years, and it offers
a variety of personalized products that can be used for businesses,
gifts, weddings, and more. What is even more exciting is that
you will be able to keep this wedding website for one
year, at no cost to you. This site helps you find vendors within your
local area.

my blog; wedding website and invitations

Anonimowy pisze...

For those who have troubles swallowing due to the texture, tablets are available to make
consumption easier. A man can develop a yeast infection in
various ways. Finding the best vaginal yeast infection remedy that will work for you will end all
the disturbing symptoms of the infection improving the quality
of your life.

my web site; yeast infection and bleeding cervix
Also see my web page: yeast infection and pregnancy and monistat

Anonimowy pisze...

Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you taking
the time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading
and commenting. But so what, it was still worth it!


Feel free to visit my web page 10Th Birthday party ideas
My web site > Kids Birthday Party Ideas

Anonimowy pisze...

providing relevant content for your blog. Of course
if you want an internet marketing plan to actually fulfill its intended function, then it
has to be constructed in a competent manner.
Make sure that your subscription box is very noticeable.


my web page: Internet Marketing Tips

Anonimowy pisze...

And that is the first rule of keywords - Relevance.
Keep on experimenting but learn form the past mistakes and do not try to
implement those in the future plans. - Page 16 -.Here is my weblog :: Internet Marketing Tips

Anonimowy pisze...

In the first place, you might want to supply the people you buy twitter
followers from your password meaning people can do anything they want
with your account which could include stealing the password & changing the email on the account so groups rip it off from you.

They even offer a $10 discount sometimes, which is a hefty sum,
from the regular price, via coupon codes. In this brief post I'm heading to be sharing with you anything I know about this topic, as nicely as the greatest areas to get what you're searching for.


My web page increase Twitter Followers

Anonimowy pisze...

In this article I will teach you the basics of how to have fun learning your chords by playing out of a Fake Book.

-- Notes: Bb D F. Pretend that we are palming an egg and keep your arms relaxed and
fingers curled.

Look into my blog post piano chords amaj7
my site > free piano chords and tabs

Anonimowy pisze...

can be included. The fact is, most grains are quite high in glycemic index, meaning that they make your blood sugar
go up rapidly, and send you crashing down soon thereafter.
Long Hair on the Paleo Diet: Omega-3s.

My web-site: Paleo diet and Ms
Also see my website - paleo diet and weight loss reviews

Anonimowy pisze...

You still have to expert all of those other guitar chords so
as to engage in very easy popular music. The sooner you memorize
some chords, the easier will be for you to
perform plenty of styles of music. These hail every little thing played getting rid of barely the sophisticated keys,
so you ought to keep effective toward crush extra listed below barely a limited area of time.


Here is my blog post :: free piano chords a thousand miles

Anonimowy pisze...

The irritation could then spread in the baby's buttocks and upper thigh area, as well as the genitals. The most common feature of yeast infection are-. Candida bacteria feed on other weakened friendly bacteria in the human body.

Look at my blog: what is yeast infection and symptoms

Anonimowy pisze...

This plan of yours is a plan of action, and that means you take action every single
day. of the Yahoo community. There are many blog plug-ins  such as Caffeinated Content for Wordpress  that 
pulls.

my web blog Internet Marketing Coach
Also see my web page :: Internet Marketing Techniques

Anonimowy pisze...

A result of the immense size and strength that
these animals can grow to means pets should be leash trained from
a young age. Perhaps, the way to go will probably be yes.

In 2005, Ford, a Gateway employee, decided it was time for a career change.


my web-site ... dog training at home

Anonimowy pisze...

You still have to expert all of those other guitar
chords so as to engage in very easy popular music.
Then you can quickly and easily figure out how to play any chord in any key on the spot,
whether you've memorized that specific chord or not. Pretend that we are palming an egg and keep your arms relaxed and fingers curled.

My webpage :: printable piano chords and scales

Anonimowy pisze...

By dividing up the party at several peoples houses you make it
easy on yourself. I won't spoil your surprises and give away any more details. You Divide everyone at the party into two groups, or tribes.

Here is my page :: orlando

Anonimowy pisze...

On Sunday nights Erin Jaimes hosts a blues jam where anyone from Alan Haynes to Gary Clark, Jr.
Below are listed a few popular pubs where one can chill in Mumbai.
The Bull's Head Pub, Bangkok.

Look at my homepage - pub quiz names
My website: pub quiz austin texas

Anonimowy pisze...

The other way to get more Facebook fans is by
rewarding the loyal fans that you already have. They are
designed to suit the individual needs of businesses that wish to either use sponsorship ads, advertising programs,
business events, Facebook widgets for business websites, Facebook Like for corporate blogs, forums etc.
The first step in this regard is to make a fan page.


my blog ... increase facebook fans

Anonimowy pisze...

With the increasing fan base your product sale will
also considerably increase and your marketing objectives will be easily achieved.
Facebook fans and you can get Facebook fans cheap if you follow the link at the bottom of this article.
It gives you info such as fan interaction and
visitor demographics but it is limited and can't provide info on sources of traffic, keyword data and other sophisticated data.

Take a look at my web page - Buy Facebook Fans Cheap

Anonimowy pisze...

Narrow blood vessels lie alongside the intestines of the earthworm and they absorb the nutrients
from the alimentary canal feeding the rest of the body.

* Team answer sheets - Basically a grid lined A4 type
sheet with answer write in numbered boxes and a line on top for the team name.
Theme Format: It is almost like standard format of the pub quiz.


Here is my web blog - free quiz answer sheets

Anonimowy pisze...

Moreover it helps in promoting the services of various organizations.
A lot of organizations do not recognize Facebook, so it could be a enormous benefit to you if you construct a sizable
fan-page and have thousands of followers. It gives you info such as fan
interaction and visitor demographics but it is limited and can't provide info on sources of traffic, keyword data and other sophisticated data.

Take a look at my page :: http://rachelmariemartin.blogspot.com
My page :: get facebook fans

Anonimowy pisze...

G# or Ab - (lower) so#, (middle) do, (middle) re# G#, C, D# keys.

Instead, focus on a single thing or just a couple of things, and try not to
move forward until you have reached those goals. Once you know these scales, in all twelve keys,
then you have a very solid foundation on which to learn how
to play piano chords.

Here is my blog post :: piano chords and tabs for songs

Anonimowy pisze...

If you're on a budget have your guests light sparklers as you depart. This is the perfect chance to send a wedding announcement. I knew exactly what I wanted for my bridal lingerie, but I simply couldn't find a place that offered it,
complete and in my size.

Take a look at my blog post ... wedding website affiliate Programs

Anonimowy pisze...

' Satanic Ritual - Decorate the space with human sacrifice, goblets of blood, pentagrams, and things draped in black. The game was released on August 3, and is in stores now, but probably is where it will remain, sad to say. Play games all night long in keeping with the twenties theme such as various card games and crossword puzzles.

Also visit my site: Refinance Mortgage
My web page: san francisco california

Anonimowy pisze...

'''. -- Chord Symbol: Dm. offers free online piano lessons.

Have a look at my website :: piano chords am7

Anonimowy pisze...

I will be most certainly of the perception a magic formula so
that you can Doggie Behavior is top-notch level item
that supplies a large number involving quality info for
a surprisingly low value. Superdog has facilities in Sacramento, Los Angeles, San Francisco, Walnut Creek, Oakland,
Napa, and Orange County. It is wise to take the classical
conditioning method first because it is easier to do.Feel free to surf to my web-site - gun dog training articles

Anonimowy pisze...

Remote proper dog training collars allow
you to train your puppy from the distance, without using a lead to restrain or restrict the dog.
The truth is this isn't aversion education. With the Easy Walk Harness, if your dog attempts to pull forward the straps across the chest and shoulder blades begin to tighten.

Also visit my blog post :: dog training articles

Anonimowy pisze...

To get the best product type never make your choice with first product or store you see, but you
should check several fishing kayaks for sale and try to get appropriate offer.
You will also have to decide whether you want a tandem kayak or single kayak.
To read more about sea kayaking and kayak fishing, see the content-rich
blogs Sea Kayaking Dot Net and North - American Kayak Fishing.Here is my blog - database monitoring software

Anonimowy pisze...

Some were practical, of course, but others were psychological and emotional.
Brazenhead is a great place to go with your family or for a
business lunch or dinner, but if you are looking for a party atmosphere, this isn't it. They feature almost nightly drink specials and some form of entertainment every night of the week--DJ's, live music, trivia, you name it.


Also visit my site; pub quiz archive

Anonimowy pisze...

In other words, they go against the grain of the careers
their parents had. Brazenhead is a great place to go with your family or for
a business lunch or dinner, but if you are looking for a party
atmosphere, this isn't it. 8.

Also visit my web blog; free Pub Quiz answers

Anonimowy pisze...

The decor on the inside of the restaurant is absolutely beautiful.
Anna had been looking through my phone while I was
naked. They feature almost nightly drink specials and some form of entertainment every night of the week--DJ's, live music, trivia, you name it.

My web-site ... pub quiz aberdeen

Anonimowy pisze...

(Thank you rounds are always welcome, of course.
Brazenhead is a great place to go with your family or for a business
lunch or dinner, but if you are looking for a party atmosphere, this isn't it. Theme Format: It is almost like standard format of the pub quiz.

Also visit my web page pub quiz and answers

Anonimowy pisze...

The only hurdle to accessing this is of course
human limitations and the fact that the brain does not function solely as a learning
tool for the human being. I believe my exact words were "I don't want to be your dirty little secret. They feature almost nightly drink specials and some form of entertainment every night of the week--DJ's, live music, trivia, you name it.

Feel free to visit my website Pub quiz names

Anonimowy pisze...

On Sunday nights Erin Jaimes hosts a blues jam where anyone from Alan Haynes to Gary Clark,
Jr. Brazenhead is a great place to go with your family or for a
business lunch or dinner, but if you are looking for a party atmosphere, this isn't it. The decline of the East side blues scene was disheartening, but, it also gave rise to the need for a fresh start, which came in the form of the next blues-only venue, Antone's, founded by the late Clifford Antone,
during the summer of 1975.

Here is my web blog :: pub quiz archives

Anonimowy pisze...

(Thank you rounds are always welcome, of course.

At the end of each round read out the cumulative scores.
The buccal cavity is a small cavity that has neither jaws nor teeth.Also visit my webpage :: pub quiz area

Anonimowy pisze...

In that case, this kind of question should not be taken from any show telecasted
in specific country. * Team answer sheets - Basically
a grid lined A4 type sheet with answer write in numbered boxes and a line on top for
the team name. Theme Format: It is almost like standard format
of the pub quiz.

Feel free to surf to my web page :: pub quiz aberdeen

Anonimowy pisze...

In other words, they go against the grain of the careers their
parents had. At the end of each round read out the cumulative scores.
28.

My website :: best pub quiz names

Anonimowy pisze...

The decor on the inside of the restaurant is absolutely beautiful.
* Team answer sheets - Basically a grid lined A4 type
sheet with answer write in numbered boxes and a
line on top for the team name. The buccal cavity is a small cavity
that has neither jaws nor teeth.

Visit my web page :: pub quiz archive

Anonimowy pisze...

Some were practical, of course, but others were psychological
and emotional. Local country clubs are offering trivia fun for as little as forty dollars per
couple. 8.

My web-site best pub quiz team names

Anonimowy pisze...

Beyond decorated , painted nutrients, reduced cuisine with
waste flying develop some sauna, these area from your household
can easily appear added merged compared an enthusiastic cocinero might down all of
the a person's Chablis. Could be the finest asst in the kitchen's.
Comes with, value is in every case a concern; as a minimum
it should be for many. Next time i go through down in a message board that the majority of
working less expensive issue, I started running a a small number of mile after mile just about every.
Apollo's your forehead was in fact thought to develop some leading constructed exhaustively involving these types of keeps for cover, in addition clean leaf garlands would be later used in technology moldings.

Visit my site :: espresso in drip coffee maker

Anonimowy pisze...

(Thank you rounds are always welcome, of course.
*Rounds table format. 8.

Have a look at my blog post: pub quiz aberdeen

Anonimowy pisze...

In other words, they go against the grain
of the careers their parents had. *Rounds table format.
8.

Here is my blog post - best pub quiz team names

Alicja S. on 22 lipca 2017 17:53 pisze...

Kochałam kiedyś Comę :) Nawet śpiewałam z Roguckim na scenie :)

Prześlij komentarz

 

Po drugiej stronie... Copyright © 2014 Dostosowanie szablonu Salomon