piątek, 8 stycznia 2016

Tom Parrotta: "Pozostawieni"

Autor: Po drugiej stronie... dnia stycznia 08, 2016

Tom Parrotta: "Pozostawieni" 
Wydawnictwo Znak
384 str.
W każdym zakątku świata jednego dnia znikają tysiące przypadkowych osób. Jakaś przedziwna siła zabiera pojedyncze osoby i całe rodziny. Brak jakiegokolwiek klucza czy schematu – tragedia mogła dotknąć każdego. Jedni dopatrują się w tym boskiego planu, wniebowzięcia wybranych. Inni usiłują żyć w świecie pozbawionym 2% ludzkości, tworząc sekty w rodzaju Winnych Pozostałych i krzycząc: my tu zostaliśmy, musimy odpokutować i pamiętać o tych, którzy szczęśliwie odeszli. Samozwańczy prorok skupia wokół siebie wyznawców. Ludzie szukają sensu tych wydarzeń, chcą w coś wierzyć. Zniknięcia rozbiły wiele rodzin, a świat nie będzie już taki, jak dawniej.

Wbrew pozorom książka nie traktuje o tych, którzy odeszli – nie dowiadujemy się, co się z nimi stało, gdzie przepadli i co mogło być tego powodem. Choć ten metafizyczny wstęp obiecuje wiele fascynujących możliwości, opowieść skupia się na czymś innym. To Pozostali tworzą historię. Poznajemy kolejne osoby, które próbują sobie poradzić ze stratą i nowym porządkiem. Przyglądamy się ich spokojnemu życiu, odbudowywaniu świata z gruzów lub też popadaniu w szaleństwo. Wszystkie te historie łączy jedno: wielki znak zapytania, rodzący ból. Nic nie jest pewne.

Tom Perrotta stworzył wyjątkową opowieść,w której można się rozsmakować. Na podstawie książki powstał serial HBO pod tym samym tytułem – myślę, że pewnie jest równie wyjątkowy i na pewno go obejrzę. Książka stawia wiele niewygodnych pytań i zmusza do refleksji. Choć tłem są wydarzenia fantastyczne, jest bliska realnego życia jak to tylko możliwe.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Po drugiej stronie... Copyright © 2014 Dostosowanie szablonu Salomon