niedziela, 10 stycznia 2016

Serial "Narcos", sezon 1

Autor: Po drugiej stronie... dnia stycznia 10, 2016

Serial
"Narcos"
sezon 1


Gdyby nie fakt, że karty historii potwierdzają jego działalności, można by pomyśleć, że postać Pablo Escobara ukazana w serialu „Narcos” musi być fikcją. Jego życie, osiągnięcia i status wydają się tak nieprawdopodobne, a jednak... Pablo Escobar to jeden z najgroźniejszych kolumbijskich narkobaronów, jakich widziała nasza planeta. Zaczynał jaki drobny złodziejaszek, by ostatecznie stać się narkotykowym bossem lat 80., mającym w kieszeni sądownictwo i kolumbijską policję. Escobara bali się wszyscy i woleli nie wchodzić mu w drogę. Pieniędzmi potrafił kupować sobie nie tylko nowe posiadłości, ale również ludzi i ich milczenie. Wydawało mu się, że jest nieuchwytny – do tego stopnia, że próbował nawet zostać politykiem, pod płaszczykiem filantropa ukrywając swoje brutalne interesy.

Serial jest prowadzony z perspektywy amerykańskiego agenta Steve Murphy'ego, który pełni służbę w Kolumbii i ściga Escobara. Jego parterem jest Javier Peña. Niestety, kolumbijska policja jest skorumpowana i przeszyta strachem – trudno w takich warunkach współpracować, jednak w miarę jak Pablo rośnie w siłę, staje się coraz okrutniejszy i zuchwały. Trzeba go schwytać...

Serial jest klimatyczny, świetnie oddaje ducha lat 80., kolumbijski styl życia i charakter narkotykowego światka. Minusem jest narracja – odcinki budowane są na zasadzie wspomnień Murphy'ego, który staje się głównym narratorem, a więc opowiada, opowiada.... Osobiście wolę seriale bardziej dynamiczne, pełne akcji i szybkich działań. Tutaj niestety bardzo spowalniało to akcję i po prostu przeszkadzało. Nie mój klimat po prostu.

Największym plusem serialu jest tematyka, przybliżenie niesamowitych wydarzeń i intrygującej, a przy tym okrutnej sylwetki Escobara. Minusem jest sposób narracji, o którym wspomniałam. Ostatecznie dałabym mu czwórkę na szynach.

Oglądaliście film „Blow”? Opowiada o jednym z partnerów Escobara. Również polecam.

Serial powstał na podobnej zasadzie, jak „House of Cards” - wszystkie 10 odcinków pierwszej serii zostały udostępnione 28 sierpnia 2015 na stronie internetowej platformy Netflix. Opinie są dobre, ma powstać drugi sezon, a więc było to całkiem rozsądne posunięcie.

1 komentarze:

Wiktoria on 10 stycznia 2016 22:18 pisze...

Przerwałam niedawno oglądanie i właśnie zaczęłam żałować.

Publikowanie komentarza

 

Po drugiej stronie... Copyright © 2014 Dostosowanie szablonu Salomon