wtorek, 11 grudnia 2018

"Baba Jaga radzi" Taisia Kitaiskaia

Autor: Po drugiej stronie... dnia grudnia 11, 2018


Bardzo fajna książeczka do mnie ostatnio trafiła – nazywam ją tak zdrobniale, gdyż ma mniejszy format, niż tradycyjne książki. „Baba Jaga radzi” to zbiór porad na różne tematy, autorką których jest Taisia Kitaiskaia, Rosjanka dorastająca w Ameryce, znana głównie za sprawą swoich zbiorów poezji. „Baba Jaga…” jest książką inną niż wszystkie, jest naprawdę dobrym lekiem na różne troski. 

Książka podzielona jest na kilka części tematycznych np. Kociołki miłości, Wróżenie z kości, Ścieżki przez las – tytuły sugerują tematykę poruszanych problemów. Całość ułożona jest w formie naprzemiennych pytań i odpowiedzi. Pytań bardzo różnych, osób bardzo młodych, jak również tych dojrzałych, pytań frapujących, bolesnych, a czasem naiwnych, wręcz dziecinnych. Baba Jaga do każdego podchodzi jednak na swój niecodzienny sposób, z dystansem i mądrością, jej rady to mieszanka niespotykanego humoru, wiejskich wierzeń i legend, czasem goryczy. Podoba mi się ten sposób narracji, podoba mi się obraz czarownicy wyłaniającej się z kart książki, która wcale nie jest straszna – doradza według własnego uznania, nie przebierając w środkach, bez zbędnej delikatności. Prosto z mostu, po prostu tak jak jest. Urzekające są niektóre partie tej książki, można ją czytać w gorsze, zimowe wieczory i od razu robi nam się lepiej na serduszku. Zdarzają się tu sprawy błahe, ale też i bardzo poważne, tragiczne, trudne i bolesne. Niesamowite, jak Baba Jaga potrafi traktować każdego na równi, trafiając w sedno. Każda zagubiona dusza znajdzie u niej pociechę.
Jeżeli chodzi o wersję graficzną – ta książeczka to małe dzieło sztuki. Podoba mi się bardzo. W środku można znaleźć klimatyczne ilustracje, dostosowane stylem do okładki. Czcionka wygląda jak maszynopis,
nie pozbawiony błędów, dziwnych skrótów czy nadmiernych spacji – wszystko to jest celowym zabiegiem, o czym informuje nas we wstępie wydawca. Autorka miała swoją wizję, stworzyła silną, charakterystyczną postać i doskonale udało się oddać jej ducha na kartach tego poradnika. Idą święta, myślę że ta książeczka ucieszy niejednego mola książkowego, bo jest prawdziwą perełką 😊 I właśnie takie poradniki chce się czytać, takie książki zasługują na miano bestsellera! Polecam, bawcie się równie dobrze :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Po drugiej stronie... Copyright © 2014 Dostosowanie szablonu Salomon