niedziela, 22 grudnia 2013

Charles Bukowski: "Na południe od nigdzie"

Autor: Po drugiej stronie... dnia grudnia 22, 2013Autor: Charles Bukowski
Tytuł: "Na południe od nigdzie"
Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
Stron: 192

"Zacząłem czytać. Z wszystkich wierszy emanowała niezwykła siła wyrazu. Musiał mocno walić w klawisze maszyny, bo słowa sprawiały wrażenie wyrytych w papierze. Siła jego pisarstwa zawsze mnie zdumiewała. Zupełnie jakby mówił to wszystko, co sami powinniśmy powiedzieć, ale nigdy na to nie wpadliśmy."


Przeszłość Charlesa Bukowskiego jest równie zawiła, buntownicza i skandalizująca jak jego opowiadania. To pisarz kontrowersyjny, z którym utożsamia się wielu młodych ludzi. Jego doświadczenia obracają się wokół seksu, alkoholu, używek, przemocy, nędzy, hazardu, chorób i wielu innych ludzkich słabości, co czyni jego prozę tak szczerą, do bólu prawdziwą i wstrząsającą, że nie można przejść obok niej obojętnie. Trzeba wiedzieć trochę o samym Bukowskim, nim sięgnie się po któryś z jego utworów, gdyż może nas porazić dosadnością czy wulgarnością. Bukowski pisze bez ogródek o tym co myśli, słowo „kompromis” nie istnieje w jego słowniku.

Autor był znany z awanturniczego, pełnego wyskoków życia. Imał się różnych zajęć, często były to dorywcze prace fizyczne. Jego pasją były wyścigi konne, był stałym bywalcem spelunek i torów wyścigowych. Choć próbował, nie potrafił wyrwać się z sideł alkoholizmu. W prozie Bukowskiego możemy odnaleźć wiele wątków autobiograficznych i aluzji do wydarzeń z jego życia. Bohaterem większości utworów jest Henry Chinaski – pisarz, poeta, alkoholik, biedak,  typ spod ciemnej gwiazdy. Jak łatwo się domyślić – alter ego samego pisarza.

Bukowski posługuje się prostym, bezceremonialnym językiem. Jego styl jest  pikantny, wulgarny, można by rzecz: grubiański. Kobiety sprowadza do roli podrzędnych „dziwek”, potrzebnych mężczyznom tylko w wiadomym celu. Wszystko obraca się wokół pieniędzy, których nigdy nie jest dość. Życie na kreskę, z długami, groźbą eksmisji – jednak na zdobycie puszki kolejnego piwa zawsze jest sposób. To teksty niezwykle depresyjne, brudne, przygaszone. A przy tym cynizm, szczerość i bezkompromisowość autora przyczyniają  się do budowania języka niezwykle żywego i (uwaga!) humorystycznego. gdy wczytać się w te opowiadania bardziej zauważamy, że pod fasadą pewności siebie kryje się człowiek złamany, nieszczęśliwy, przegrany. Życie Bukowskiego nie było łatwe, ale odnalazł w sobie talent, dar, dzięki któremu mógł dotrzeć do wielu mu podobnych ludzi. Jego teksty i wiersze są inspiracją dla innych pisarzy, muzyków, gwiazd. Oraz dla nas - zwykłych, szarych ludzi. W swoim egzemplarzu, wypożyczonym z biblioteki, na marginesach wielu stron znalazłam notatki i podkreślenia chłopaka, który musiał czytać tę książkę kiedyś przede mną. Wynika z nich jasno jak bardzo słowa pisarza trafiły do niego i jak je cenił.    

"Przez całą drogę ostro piję, rozkoszując się swoim smutkiem, jak to się mówi. Co może zrobić poeta bez bólu? Jest mu równie niezbędny jak maszyna do pisania."

Myślę, że warto zanurzyć się w te teksty, poznać trochę inną literaturę i zaakceptować jej wydźwięk. Dla mnie była to niesamowita podróż. Czasem trudno było mi się zgodzić z podejściem Chinanskiego do życia, do innych ludzi, do kobiet, ale o to w tym wszystkim chodzić – by poznać różne punkty widzenia i sposoby życia. Każdy medal ma wszak dwie strony.   

6 komentarze:

Unknown on 23 grudnia 2013 11:38 pisze...

Ostatnio pierwszy raz sięgnęłam po książkę Bukowskiego i był to "Listonosz". Nie mogłam się od niej oderwać i chodziłam cały dzień z nosem w książce. Mam chrapkę na wiele innych jego powieści, niestety są trudno dostępne na polskim rynku. Znasz może księgarnie, która jest w posiadaniu innych jego książek?

Pozdrawiam :)

Po drugiej stronie... on 23 grudnia 2013 13:17 pisze...

Adrianna Olczak => w mojej bibliotece jest większość jego książek, nawet w oryginale (Katowice, filie biblioteki miejskiej). Pooglądaj w bibliotekach w swojej okolicy :) Ja wkrótce zabiorę się za inne jego utwory.

Tirindeth on 23 grudnia 2013 14:13 pisze...

Nie miałam okazji poznać dzieł Bukowskiego, ale rzeczywiście słyszałam o jego oryginalnej osobowości i stylu życia, jaki prowadził. Może kiedyś zdecyduję się na któreś z jego opowiadań ;)

Anonimowy pisze...

Muszę zabrać się w końcu za Bukowskiego.

wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Meg Sheti on 23 grudnia 2013 20:06 pisze...

Bukowski ma ciekawe teksty, ale to chyba trzeba lubić :)

Scarlett on 29 grudnia 2013 13:08 pisze...

Sięgnę po Bukowskiego, gdy znów będę miała "la nostalgie de la boue".

Prześlij komentarz

 

Po drugiej stronie... Copyright © 2014 Dostosowanie szablonu Salomon